Filmové večery, aneb léto v Daruvaru.

Posted: 02/09/2016 in Balkán

Autor: Vašek a Danka Bednářovi Zdroj: achavirov.cz

vasek-a-danka-20161116_091405Zdravím všechny fandy Daruvaru a misie zvlášť.

Na začátku srpna jsme s Dankou jeli na tři týdny sloužit do už našeho milého malinkatého sborečku. Cesta uběhla – aspoň pro mě – velmi rychle. Rád cestuji a nedělá mi problém řídit 9 a více hodin. Byl jsem velmi zvědav, co Danka řekne na náš nový pidi byteček. Kupodivu byla mile překvapená a za chvíli jsme byli vybalení a zabydlení. Velká výhoda je, že byt je v samém centru města a ve velmi klidném domě s několika rodilými daruvarskými Čechy.

Filmové večery

filmove-vecery_091013Když jsem v červnu odjížděl z Daruvaru domů, zadal jsem jim úkol, aby našli křesťanské filmy, které bychom pouštěli na filmových večerech. Když jsme první srpnovou středu došli na první shromáždění, po Slovu jsem jim dal otázku, jak pokračují přípravy na filmové večery a na jaké filmy se podíváme, tak bratr Mirko jen suše odpověděl, že když jsem na konci června odjel, tak tuto naši iniciativu zavřel a nikdo si na to nevzpomněl. A hle, jsme tu zas a opět otázka, tak co budeme dělat? Však ani projektor nefunguje. Pamatujete na naši projektorovou Galaxii? Tak zde už to byla Galaxie i s mléčnou dráhou, ani text k písním nešel přečíst. Bratr Mirko se omluvil, že prostě zapomněli. Řekl, že mají jediný film, film Ježíš. Na sobotu jsem jim přinesl tři filmy – Odvážní, Dopisy Bohu a Nebe existuje. Našel jsem k nim i chorvatské titulky. Domluvili jsme se na tom, že je pustíme příští týden v pátek, sobotu a v neděli v 19 hodin. Domluvili jsme se i na tom, že v sobotu a v neděli nebude shromáždění, ale jen se pustí film s úvodním slovem od pastora Mirka a já budu mít na závěr pětiminutové tematické slovo k filmu. V sobotu večer jsme se domluvili, že Mirkova dcera Mateja udělá plakát A2. Dal jsem jim foto filmových plakátů.

dancine-krabicky_180450V neděli jsme čekali od Mateji předlohu plakátu a ono nic, tak jsme si řekli, je NEDĚLE, ale ono ani v pondělí nebylo nic, že by modré pondělí? Ne, Mateja nepije, ale v úterý se něco začalo dít, a to hekticky. Mirko mi zavolal, abychom po obědě k nim přišli. Návrh plakátu byl udělán, udělali jsme jen malé korektury a bratr Mirko nás překvapil. Koupil do sboru nový projektor za 2.500 kun, tj. za necelých 10 tisíc korun. Hned jsme ho jeli do sboru připojit a filmy jsme vyzkoušeli. Ve středu byly plakáty hotové, ale vypadaly nějak jinak, než jsme je udělali. První změna byla ve velikosti ne A2, ale A3, a druhá, že vzhled plakátu byl jiný. Po shromáždění šel Mirko s Borisem plakáty do města vyvěsit. Danka mezitím nakoupila papíry a jiné věci a vyrobila 27 krásných krabiček, do kterých jsme dali Nové zákony a informace o sboru pro nově příchozí. Ve čtvrtek a v pátek jsme zvali různé lidi na film do naší sborové budovy. Hlavní problém byl v tom, že prakticky nikdo o naší církvi nic neví, ani to, kde je modlitebna. Pozvali jsme asi 12 lidí.

V pátek se promítal film Odvážní a celkově nás bylo 15 a přišla i námi pozvaná babička Irenka, Mirkova sousedka. Italka, která si vzala Chorvata a uměla něco málo česky. V sobotu jsme pouštěli film Dopisy Bohu, a to nás už bylo 16, a opět došla babička Irenka a rovněž sousedka Daniely a nevěřící sestra Miroslavy. A v neděli nás už bylo necelých 30, pouštěli jsme film Nebe existuje a přišlo několik nevěřících.

Celkově mám velmi dobrý dojem z této akce. Jestli se příště bude něco dělat, musíme udělat větší a lepší reklamu, aby na to mohli lidé zareagovat.

Matoušovo evangelium

bible_110522_hdrKromě našeho sboru v Daruvaru jsme měli možnost 2x sloužit na nedělní bohoslužbě v české vesnici v Golubinjaku a jednou v Garešnici ve sboru pastora Branka.

Když jsem se modlil a hledal před Pánem, o čem ve středu, v sobotu a v neděli v našem sboru mluvit, napadlo mě, že by bylo dobré rozebrat Kázání na hoře z Matoušova evangelia. Ale když jsem to začal studovat, řekl jsem si, že by bylo dobré začít třetí a čtvrtou kapitolou. Takže poslední středu jsme mluvili o důležitosti vodního křtu, v sobotu o křtu v Duchu svatém a v neděli o pokušení na poušti. Na další témata si budou milí Daruvarčané muset počkat až do října, kdy k nim opět přijedu.

Isus te voli

amerika_202745Při našich seznamovacích rozhovorech, hlavně s místními Čechy, jsme chodili každý den na procházky městem a krásným parkem, a když jsme uslyšeli češtinu, hned jsme jim česky řekli dobrý den či večer a dali se do hovoru. Všichni si mysleli, že jsme přijeli na dovolenou k rodině, a tak jsme jim mohli říci o naší službě a o Pánu Ježíši.

Už se stmívalo a kousek od náměstí u pravoslavného kostela na parkovišti stála stará amerika. Myslím tím americké auto Grand Ville. Říkám si, vyfotím ho a pošlu Ačovi. Ačo mi píše super, a ten citroš je od koho? Já v údivu, jaký citroš? To není citroš, ale Grand Ville. Ačo mi odpovídá, myslím ten citroen s nápisem Ježíš tě miluje. Aha, tak toho jsem si nevšiml, že je na fotce a ještě k tomu, že jsi to správně přeložil. (Ačo mě fakt dostal. Je vidět, že misie v Bosně v něm zanechala pozitivní dojem.) Tak ten citroen je od katolického kněze Tomislava, který zrovna šel do auta, tak jsme se s ním dali do hovoru. Tomislav slouží ve vesnici 30 km od Daruvaru a nás se ptal, co zde děláme, tak jsme mu řekli, že pomáháme v církvi, tak řekl aha protestanti, to věříte v dary Ducha svatého, a my, že jo. Tak jsme si popřáli Boži blagoslov a šli dále.

Babičky Fanynka a Stázinka

fanynka_200818Rovněž jsme měli možnost posloužit našim babičkám sestře Fanynce a sestře Stázince z Golubinjaku. K Fanynce (92 let) jsme zašli s Mirkem a Aničkou a s Večeří Páně. Fanynka nám opět povyprávěla o svém životě a o výbuchu bomby u jejich domu v době Jugoslávské války (oni tomu říkají domovinský rat), která zabila jejího zetě a malou vnučku, když při ostřelování Daruvaru v roce 1992 se šli schovat. Zrovna když šel v jejich domě po schodech dolů, vybuchl u jejich zdi dělostřelecký granát a oni zahynuli. Její dcera to nemůže Bohu odpustit, říká, kdyby byl Bůh, určitě by nezemřeli.

Jinak jsme se nasmáli, když Fanynka říkala, že prosí Boha, abys ji už vzal k sobě domů, že pomalu nic nevidí a velmi špatně slyší, ale Pán si ji stále nebere, tak dodala, že by ještě měl se mnou tady na zemi nějaký plán? Navštěvuje ji stále hodně lidí, kterým svědčí o Bohu a rozdává jim Nové zákony.

Babička Stázinka je maminka pastora Jarka, Boži a Danka. Nádherná babička, rád poslouchám její vyprávění a ona zase mé čtení z Bible a následné modlitby za její nemocnou nohu (bércové vředy) a za její rodinu. Jsem vděčný Pánu za tuto rodinu a za čas strávený u nich.

Recept na Marijinčin sok

Poslední neděli, když jsme sloužili v Golubinjaku, jsme šli na oběd k Tomislavu a Marijence. Měli jsme zajímavý oběd, hlavně slovensko-daruvarský škubaný knedlík zamíchaný s kyselým zelím, a po obědě Marijenka přinesla domácí sok.

4 kg jablek uvařit do měkka ve dvou litrech vody. 1 kg mrkve uvařit zvlášť v druhém hrnci, trochu vody odlít a mrkev rozmixovat. Jablka rovněž rozmixovat, ale vodu nechat. To vše dát do velkého hrnce a přidat další 2 litry vody, vymačkat 2 citróny a dát půl kg cukru. Převařit, nechat vychladit a přelít do petek a dát do ledničky. Při konzumaci v případě nutnosti ještě dle libosti rozředit. Je to velmi dobré. Možná vám příště přivezu nějaký další recept.

Celý výjezd jsme si s Dankou velmi užili, po třech týdnech se nám vůbec nechtělo domů a klidně bychom tam ještě nějakou dobu zůstali. Věřím, že jsme na správném místě, kde nás Pán Bůh chce nyní mít. Ne, není to Ukrajina a dětičky, ale je to místo, kde Pán koná svou vůli skrze nás. Kdo z vás ještě před nedávnem věděl, kde Daruvar leží, nebo že nějaký Daruvar v Chorvatsku vůbec existuje? Není to u moře a ani na trase k moři. Kéž by Pán dal, abyste se tam někdy s námi jeli podívat.

Chtěli bychom vám všem poděkovat za vaše modlitby.

Bůh vám žehnej,

Vašek a Danka Bednářovi

P.S. Odpovědi na minulé otázky, co znamenalo:

Poštivat – čest, pocta, někoho poctít

Bakalar – ryba – treska

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s