Chorvatsko, to není jen dovolená u moře.

Posted: 25/02/2016 in Balkán

Autor: Vašek Bednář Zdroj: achavirov.cz

Vašek_0534Můj odjezd se blíží. V druhé polovině února odjíždím na první 3 týdny do chorvatského Daruvaru, ale než napíšu, co tam budu dělat, napíšu o Chorvatsku a Daruvaru pár slov.

Chorvatsko (starší název Charvátsko, chorvatsky Hrvatska) získalo nezávislost na bývalé Jugoslávii 25. 6. 1991. Členem Evropské unie je od 1. 7. 2013.

Rozloha Chorvatska je 56 594 km². Má více než 1 000 ostrovů. V Chorvatsku žije 4,29 milionu obyvatel ve 21 krajích a většina z nich se hlásí k chorvatské národnosti. Hlavním městem je Záhřeb.

První Slované na území dnešního Chorvatska dorazili na začátku 7. století, na začátku 9. století vytvořili státní útvar se dvěma vévodstvími. Prvním chorvatským králem byl Tomislav roku 925.

V zemi je 8 národních parků a nejvíce navštěvovaný je národní park Plitvická jezera. Dále můžeme napočítat 7 památek světového dědictví, do kterých patří města Split, Dubrovník, Trogir, katedrála v Šibeniku, biskupský komplex v Poreči, planina Stari Grad a Plitvická jezera.

15-07 Chorvatsko-1Daruvar leží ve Slavonii, kde žije největší česká menšina v Chorvatsku. Nachází se 130 km jihovýchodně od Záhřebu, a 150 km západně od Osijeku. Nejblíže k moři (do Rijeky) je to 300km, tj. tři hodiny autem.

V Daruvaru žije 10.000 obyvatel, z toho je 20% Čechů. Město existuje již od 4. století př. n. l. Současný název město nese až od roku 1771. Daruvar je známý svými lázněmi s prameny o teplotě 42 – 46 °C. V okolí Daruvaru se nachází mnoho českých vesnic, jako např. Golubnjak se 140 obyvateli.

Kromě katolické církve a Adventistů sedmého dne jsou v Daruvaru baptisté a malý 12 členný letniční sbor, kde budeme jako sbor pomáhat.

Takže se již dostávám ke své službě. Jak jsem již řekl a myslím, že i napsal, když jsme v létě navštívili sbor v Daruvaru spolu s Dankou a manželi Zedníčkovými, pastor Mirko mi 3x řekl, abychom jejich sboru pomohli, jinak za pár let vymřou. Po poradě s Petrem jsme to přijali jako Boží volání. V listopadu navštívili daruvarský sbor Petr s Pavlem a domluvili se na vzájemné pomoci a mé službě v jejich sboru a podpořit místní sbor s minimem křesťanů tak, aby se sbor upevnil, případně rozšířil. Sbor má pouze 15 členů a jsou to většinou starší lidé. Chceme vypomoci místnímu pastorovi, aby služba, kterou vykonává, vedla k rozvoji sboru. Mým prvořadým úkolem je naučit se chorvatsky, aby v komunikaci s lidmi nebylo potřeba překladatele. Dále se musím seznámit se sborovníky a poznat chod sboru. Seznámit se s lidmi ve městě a navázat vztah s českou besedou.

Modlete se prosím za ochranu po cestě (budu jezdit sám autem – 800 km), za milost, moudrost (jak se zapojit do místního sboru), zdraví, za otevřené dveře jak ke sborovníkům, tak i k místním lidem.

Bůh vám žehnej,

Vašek Bednář

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s