Letní misijní výjezd do Moldavska.

Posted: 12/11/2015 in zprávy

Autor: Vašek Bednář Zdroj: achavirov.cz

Vašek_0534Díky Boží milosti jsem mohl již potřetí jet pod vedením Marka a Romany Motykových sloužit do Moldavska. I když oproti loňsku již to nebyl až tak mládežnický výjezd, protože z devíti lidí byli jen čtyři mládežníci, samozřejmě, že já jsem jim výrazně kazil jejich věkový průměr.

V pátek jsme měli všichni sraz u modlitebny v Oldřichovicích, odprovodit a požehnat naši cestu a službu přišel pastor Pavel Motyka. Po modlitbě a požehnání nám Pavel řekl, abychom nezapomněli na den odpočinku. Podle našeho nabitého programu asi myslel, že si máme odpočinout při dlouhé cestě tam a pak zpět.

2015-08-27-2Takže jsme vyrazili na 26 hodinovou cestu přes Maďarsko, Rumunsko (se zastávkou na zámku hraběte Drákuly v Brašově) do hlavního města Moldavska Kišiněva. Některým cesta uběhla rychle, mně však pomaleji. Před osmou večer jsme dorazili do hostelu Tapok (bačkora), ubytovali se a šli se podívat do centra, kde jsme narazili, či spíše do nás narazila nějaká žena, která byla věřící, a žebrala jídlo a pití. Co jsme měli u sebe, jsme jí dali, pak jsme jí řekli o Boží lásce a odpuštění a spolu s ní jsme se pomodlili. Po příchodu na hostel jsme měli večerní ztišení, pak jsem se začal připravovat na nedělní kázání.

Vstávali jsme po páté hodině, velmi rychlá snídaně, ranní ztišení a vyrazili jsme autem do městečka Orhei. Po představení a seznámení se s místními křesťany začala bohoslužba v rusko – rumunském jazyce, chvály byly v obou řečech. Pak už byla řada na nás, představil jsem tým, zazpívali píseň na chválu Bohu (někteří podotkli, že to bylo tak falešné, že raději příště zpívat nebudeme). Pak Marek řekl, proč jsme v Moldavsku, a já se sdílel v ruštině Božím slovem. Po čaji a sušenkách jsme vyrazili do vesnice Rišková, kde opět byla bohoslužba a opět jsme mohli chválit Pána, a já jsem se s mini sborem (kde nás bylo šest) sdílel slovem. Ostatní naši dělali program pro děti, do kterého jsem se po kázání i já zapojil. Na dětský program mohlo přijít možná více jak 30 dětí, kromě her a duchovního programu se vyráběli žraloci, které si pak děti mohly odnést domů.

2015-08-25-3Pondělí a úterý byly pro mě asi nejtěžší, oba dny dopoledne jsme ve sboru v Kišiněvě sloužili po tři shromáždění seniorům, kterých přišlo něco přes 80. Oba dny jsem překládal na každém setkání svědectví našich sester a pak se sdílel o Boží lásce a Božím odpuštění. Mnoho seniorů odevzdalo svůj život Ježíši. Nepracoval jsem jen já, v čase, kdy jsem kázal, ostatní připravovali jídlo pro babičky a dědečky.

Po oba dny odpoledne jsme sloužili dětem na třech sídlištích, a hlavně na tom prvním si na nás děti velmi pamatovaly. Vždy jsme program začali hrami s parašutem (padákem), pak byl krátký duchovní program a pak jsme si s dětmi hráli a holky malovaly dětem na ruce a na obličeje. Na hostel jsme přijeli úplně, ale krásně zničení. Po ztišení jsme se začali připravovat na další den.

2015-08-27-1Ve středu a ve čtvrtek ráno jsme vyrazili za dětmi do Riškové a odpoledne jsme dělali program pro děti v Orhei. Všude se začínalo parašutem a duchovním programem a následovaly hry a malování. Ve čtvrtek mě poprosili těsně před programem, abych měl duchovní program, přilepili obrázek na auto a já vyprávěl srdceryvný příběh, který se překládal do rumunštiny, a pak se dala výzva k přijetí Pána a všechny děti zvedly ruce, že chtějí odevzdat svůj život Ježíši. Nádherná chvíle a obrovská radost v nebi. Po skončení programu ve čtvrtek v podvečer jsme se s místními rozloučili a jeli se podívat na starý klášter v Orhei Vechi.

V pátek už to byla trochu pohodička. Spolu s mládeží v Kišiněvě jsme dělali program pro děti, které chodí do místního křesťanského klubu. Místní mládežníci měli duchovní program, my připravili na místním hřišti pro děti hry a po dobrém společném obědě bylo na programu tvoření a malování. Po skončení programu byla před modlitebnou cítit nádherná vůně, kterou jsem si pamatoval z dětských let. To kluci začali vyrábět cukrovou vatu, kromě špejle lítala vata všude a hlavně kluci byli jí úplně celí omotaní. Kromě dětí se z cukrové vaty radovaly i vosičky, kterých přilítlo hodně.

Odpoledne jsme na pozvání pastora navštívili jeho dům. Bydlí na konci Kišiněva v pěkném přestavěném půldomku. Grilovali jsme maso, zpívali na slávu Pánu a povídali si. Měli jsme krásný čas s rodinou bratra Vitalije.

V sobotu jsme měli stejný program s dětmi jako v pátek dopoledne. V pět odpoledne jsme vyrazili na zpáteční cestu domů, která byla stejně dlouhá a únavná. Jedna malá zajímavost byla zastávka na první maďarské benzínce na dálnici, když jsme vyjeli z Rumunska. V květnu jsme se na této benzínce taky zastavili, kde jsme si dali snídani a trochu bilancovali, tehdy tam bylo asi 4 či 5 aut s českými SPZ. Nyní byla benzínka úplně plná nejen možnými turisty, ale hlavně migranty, kteří spali mezi auty či seděli na zemi v kruhu, případně tvořili dlouhou frontu na záchody.

Tento misijní výjezd byl velmi dobrý a hlavně náročný. Jsem vděčný Bohu za tu milost, že mě oldřichovičtí oslovili a vzali s sebou. Jsem vděčný za ně, za jejich obětavost, horlivost, nasazení, dochvilnost a lásku k seniorům, dětem a místním křesťanům. Chtěl bych i vám poděkovat za vaše modlitby.

Bůh vám žehnej

Vašek Bednář

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s