Stavění mostu V. – Chorvatsko.

Posted: 10/10/2015 in zprávy

Autor: Vašek Bednář Zdroj: achavirov.cz

Vašek_0534V polovině července jsme s mou Dankou, Adamem a Ivou jeli na již pátý poznávací výjezd na Balkán. Tentokrát jsme jeli na týden do chorvatského Daruvaru, prozkoumat, seznámit se a posloužit v místních církvích.

Zastávka první: DARUVAR

Cesta nám z Havířova utekla velmi rychle a v pět odpoledne jsme zaparkovali u pastora Mirka, kde jsme v pohostinnosti jeho rodiny strávili celý týden. V den našeho příjezdu, tj. v sobotu, se ve městě konaly dožínky, které se konaly po devadesáté. Ale dožínky jsme nestihli, protože jsme měli hned setkání s baptistickým pastorem Ivanem a večerní modlitby v místním letničním sboru.

V neděli dopoledne jsme navštívili a posloužili slovem ve dvou sborech. My s Dankou jsme byli u baptistů a Adam s Ivčou jeli posloužit k baptistům do Golubinjaku, a večer jsme společně sloužili u letničních.

2015-07-17 Daruvar

Anička a pastor Mirko pracují na poště

V úterý nám bratr Božidar (Bóža) domluvil exkurzi po Daruvaru a začali jsme návštěvou v české knihovně, kde nám paní knihovnice ukázala velmi vzácnou zlatou chorvatskou bibli. Pak jsme navštívili českou besedu a paní ředitelka české mateřské školky nás provedla po budově, ale s dětmi jsme se nesetkali, protože měly poobědní siestu. Paní ředitelka si jen tam mezi řečí posteskla, že by velmi přivítala někoho, kdo by s dětmi mluvil spisovně česky, protože všichni pracovníci školky jsou sice Češi, ale s chorvatským přízvukem.

Pak následovala exkurze do vinného sklípku a zámku, kde nám paní průvodkyně povídala o prvním osídlení Čechy v okolí Daruvaru. Již v roce 1729 se do Brodu nad Kupou přestěhovali čeští skláři. V roce 1792 se přistěhovalo prvních 14 rodin do Ivanovčan u Bjelovaru. V roce 1826 se z Čech přestěhovalo více jak 100 rodin do Daruvaru a okolí. Češi byli v té době velmi dobrými zemědělci a přivezli do nové země mnoho do té doby neznámé zemědělské techniky. Přednášku jsme zakončili v místních lázních, kde nám paní průvodkyně udělala kávu ze sáčku 3 v 1, kterou vysypala do plastového kelímku a zalila z teplého zřídla, které vytékalo z rezavého potrubí, ale káva docela ušla.

 

Zastávka druhá: BANJA LUKA a PRIJEDOR

2015-07-13 Banja LukaV pondělí dopoledne jsme vyrazili za naším přítelem Davidem, který je v bosenské Banja Luce. Jen pro připomenutí: Banja Luka má 200.000 obyvatel a je hlavním městem Republiky Srbské v Bosně a Hercegovině, kde se mluví srbsky a píše se cyrilicí.

Banja Luku jsme navštívili hlavně proto, abych našemu týmu ukázal ještě jinou zemi, než je Chorvatsko, a to Bosnu a Hercegovinu. Oběd jsme si dali u Davida a pak vyrazili na prohlídku modlitebny a města. Odpoledne jsme spolu s americkým misijním týmem vyjeli na naši modlitební horu, tedy místní hřbitov, který leží nad městem a ze kterého je nádherný výhled na celou Banja Luku. Zde jsme se všichni přimlouvali za milost pro lidi, kteří tam bydlí, a aby Pán Bůh jim otevřel oči a viděli Ho jako Pána a Spasitele.

Davida jsme odvezli domů a jeli jsme autem asi hodinu do Prijedoru, kde jsme měli setkání s pastorem Dankem. V jedné z mnoha místních kaváren jsme si dali kávu a prohlubovali naši budoucí spolupráci mezi bosenskou a českou církví. V noci jsme pak jeli zpět do Daruvaru.

 

Zastávka třetí: GOLUBINJAK

2015-07-15 Mirko

pastor Mirko

Ve středu večer jsme jeli sloužit do malé české zemědělské vesničky Golubinjak, kterou Češi založili na začátku 20. století, kde bydlí asi 150 obyvatel. Ještě dnes zde bydlí víc jak 90% Čechů. Do místního baptistického sboru jsme přijeli před sedmou hodinou a zvláštní bylo, že modlitebna měla dveře dokořán otevřené a nikdo tam nebyl. Místní přišli něco po sedmé, protože mnozí křesťané jsou zemědělci a zrovna bylo období sklizně. Po bohoslužbě jsme se s bratry odebrali modlit za tříletého Noaha, který je po operaci nádoru v mozku a metastáze se rozjely do celého těla a doktoři mu nedávali žádné naděje.

Na večeři jsme byli pozváni k pastorovi Jarkovi, který má velký statek, kde má více jak 30 krav, mnoho prasat a polí. Celá rodina se stará o dobytek a pole.

Zde jsme se setkali s velmi zajímavým člověkem, dědečkem Slavkem, který má 86 roků. V 77 letech se potřetí oženil s o 13 roků mladší ženou – křesťankou, která rovněž byla vdovou. Humorné na tom je, že má ještě tchýni, neboli matičku, která je jen o 10 roků starší než Slavko. Bratr Slavko nám vyprávěl svůj životní příběh, jak jeho dědeček se z Čech přestěhoval do Golubinjaku, jak bojoval ve druhé světové válce a pak v 90. letech v jugoslávsko-chorvatské válce. Jak mnoho Čechů se ze strachu vzdalo českého občanství, a stali se Chorvaty. Jak se po válce zavíraly české školy, protože nebyli Češi, a pak po roce 2000 se znovu otevíraly. Slavko hovořil i o církvích, jak jim chybí moc a dary Ducha svatého, i to dřívější nasazení a zápas za každou duši. Mluvil i o svých třech manželkách, že nikdy nedokázal po smrti první manželky, se kterou byl více jak 30 let ženatý, být dlouho sám a stejné to bylo i po smrti druhé. Bratr Slavko je na svůj věk velmi čilý a energický chlapík. Doufám, že se ještě setkáme.

Zastávka čtvrtá: GAREŠNICA

2015-07-16 GaresnicaVe čtvrtek odpoledne jsme jeli sloužit do letničního sboru v Garešnici, kterou vede bratr Branko. Tento malý sbor má necelých 30 členů, ale přes léto několik hlavně mladých lidí odjelo na dovolenou k moři.

Po shromáždění jsme měli čas posedět a popovídat si v místní cukrárně u vynikající zmrzliny.

Tento výjezd byl krátký, ale zato intenzivní. Nestihli jsme se seznámit se všemi členy letničního sboru v Daruvaru. Věřím, že nám Pán dá opět příležitost do Chorvatska a Bosny přijet a prohlubovat naše vztahy a spolupráci.

Stále se modlíme, co na Balkáně dělat dále. Za rok jsme navštívili 15 sborů, které chtějí spolupracovat s českými sbory. Hledáme lidi, kteří by na měsíc či déle mohli jet sloužit do Bosny či Chorvatska a pomohli místním sborům v jejich růstu.

Díky Bohu jsme celý výjezd zvládli a z Boží milosti jsme se vrátili domů. Tímto bych vám všem chtěl poděkovat za to, že jste finančně podpořili tento výjezd a v modlitbách na nás mysleli.

Bůh vám žehnej

Vašek Bednář

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s