Stavění mostu do Bosny IV.

Posted: 07/09/2015 in zprávy
Tagy:

Autor: Vašek Bednář Zdroj: achavirov.cz

Vašek_0534Hned po naší slavnosti 25. výročí založení našeho sboru jsme s Jindřiškou, Silvií a Tomem odjeli na čtvrtý poznávací misijní výjezd do Bosny.

Za krásného počasí jsme v pondělí v sedm ráno vyjeli přes Bratislavu, Budapešť a Zagreb, kde jsme vyzvedli bratra Davida Simona. Večer jsme dojeli do bosenské Banja Luky, která se stala naším prvním cílovým městem.

Zastávka první: Banja Luka

2015-06-09 09.24.17V úterý ráno jsme po snídani vyrazili do sboru, kde jsme kompletovali 20 balíčků s potravinovou a hygienickou pomocí pro rodiny, kteří utrpěli při loňských povodních. Spolu s námi jeli rozdávat pomoc i pastor místního sboru bratr Simiša a sestra Lila. Navštívili jsme několik rodin, kde jsme kromě pomoci mohli posloužit zvěstí o Ježíšově lásce i modlitbou.

V odpoledních hodinách jsme spolu se skupinou kanadského misijního týmu, který rovněž sloužil v Banja Luce, vyjeli na naši oblíbenou modlitební horu neboli na místní hřbitov, který je položen nad městem a odkud je nádherný výhled na město, a mohli jsme se za něj i jeho obyvatele přimlouvat a vyprošovat Boží milost.

 

Zastávka druhá: Novi Travnik

2015-06-10 15.57.18Hned po snídani jsme vyrazili na setkání s bratrem Alexandrem do Nového Travniku, který se nachází v centrální Bosně, ve Federaci Bosny a Hercegoviny, má 25.000 obyvatel a kde převládá islám. Jedna zajímavost, v roce 1980 byl Novi Travnik přejmenován na Pucarevo, podle socialistického hrdiny Duro Pucara, ale po vyhlášení samostatnosti Bosny a Hercegoviny byl opět přejmenován na Novi Travnik.

Navštívili jsme pastora baptistického sboru bratra Sašu a jeho manželku. I zde se nám dostalo vřelého přijetí, připravili pro nás vynikající oběd a rovněž jsme měli možnost si popovídat o těžkostech evangelizační práce v Novém Travniku a zápase o každou duši. I zde jsme jim nabídli spolupráci s českou církví.

Zastávka třetí: Mostar

2015-06-10 22.16.34Hned po dobré kávě a zákusku jsme vyjeli směr Mostar, který se nachází na jihu Bosny a Hercegoviny v Hercegovino-Neretvském kantonu, kde žije 113.000 obyvatel.

Večer jsme se prošli po historickém nádherném městě, kterým protéká řeka Neretva se svou modrozelenou barvou. Ještě v noci jsem se musel projít po starém mostě, protože jsme ne po tomto mostě, ale po závěsném procházeli při naší první cestě do Bosny v roce 1997. Za války byl tento most úplně zničen, ale v roce 2004 byl úplně opraven. Tento most totiž rozděluje bosenskou a chorvatskou část města neboli muslimskou a katolickou část města.

2015-06-11 19.22Druhý den ráno jsme již v 9 měli první setkání s pastorem Karmelem, kterého Bůh povolal do tohoto města ještě v období války. Jedna zajímavost: jednou týdně dělali po několik let evangelizace ve městě a za tu dobu se neobrátil žádný člověk, a ve sboru, který má nyní 80 členů, není ani jeden z této akce, ale všichni přišli do sboru po přátelské evangelizaci.

V 11 hodin za námi dorazil druhý pastor neboli pastor druhého letničního sboru bratr Dalibor. Takže jsme opět mluvili o tom, jak nás Pán Bůh volá ke spolupráci s bosenskou církví. Bratr Dalibor mluvil o těžkostech jejich sboru, že mnozí, kteří uvěřili, tak brzy odjeli za prací do zahraničí, protože v celé Bosně je 50% nezaměstnanost. I zde byla jedna zajímavost: tento sbor koupil několik hektarů půdy, kde pěstuje brambory a jinou zeleninu, kterou pomáhají chudým lidem a pak členům sboru.

Ještě večer jsme opět měli možnost se projít po tomto starobylém městě a nakoupit drobné dárky domů.

Zastávka čtvrtá: Čapljina

2015-06-11 17.22.28Po dvou rozhovorech s pastory v Mostaru jsme odjeli na obědové setkání se členem místního sboru bratrem Sladžanem. Měli jsme skvělý čas mluvit o jejich službě a budoucím povolání. Bratr se oženil s Američankou, se kterou má dva chlapce a chtějí založit sbor v Bugojnu.

Odpoledne jsme měli ještě čas navštívit nádherné vodopády Kravica, které jsou jen kousek cesty od Čapljiny.

Pro ty z vás, kteří jezdíte do Chorvatska k moři a rádi projíždíte různými místy, vodopády Kravica či starobylé město Mostar určitě stojí za zhlédnutí.

V pátek ráno jsme vyrazili z Mostaru směrem na chorvatský Split až do Biogradu, městečka na břehu Jadranského moře, kde jsme si trochu odpočinuli a poobědvali a cestovali zpět domů. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Zágrebu, kde jsme vysadili našeho společníka Davida u jeho rodiny a po večeři a kávičce vyrazili domů. Z Mostaru až domů jsme urazili více než 1 400 km a po třetí hodině ranní jsme dorazili k modlitebně.

Tento výjezd byl sice krátký, ale zato velmi intenzivní. Co jsme měli v plánu, jsme díky Bohu zvládli a z Boží milosti jsme se vrátili domů. Tímto bych vám všem chtěl poděkovat za to, že jste na nás v modlitbách mysleli a finančně se podíleli na nákladech misijní cesty.

Bůh vám žehnej.

Vašek Bednář

2015-06-11 20.27.32-2Drazí, i já vám děkuji, že jste přispěli penězi i modlitbami na výjezd. Pro mne osobně to byl čas odpočinutí, rozjímání a uvědomování si (hlavně po maratonu při slavnosti 25. výročí sboru). Je toho dost, co by člověk mohl psát, ale doufám, že bude prostor třeba při zářijovém sborovém dni a budeme vám moci něco sdělit a zprostředkovat, například povídat o tom, jaké to je vidět stále rozstřílené domy, vidět poloprázdná nákupní centra, cesty, které jsou na tamní poměry „hlavní“ cesty (u nás by to byla cesta nižší třídy), jaké to je mluvit s pastorem 20 členného sboru, který je na místní poměry pastorem velkého sboru, jaké to je být na poli, kde pastor sboru nadšeně vypráví o tom, jak pěstují polní plodiny a pomáhají tak lidem ze sboru i lidem z okolí (říkal, že brambory sklidili za rok 3x! a že složení zeminy i podnebí je podobné izraelskému). Víte, že jsme většinou dost bohatí? V Bosně a Hercegovině nemají žádnou podporu v nezaměstnanosti. Mateřská podpora je tam nízká. Nezaměstnanost je 40% – 60%. Ale víte, že jsme i velmi chudí? Chudí na čas být v klidu. Možná jsem já ta chudá, už to pomalé tempo a sezení v autě nebo u kávy bylo pro mě divné, ale čas pozorovat a rozjímat tu divnost brzy rozehnal. Tak třeba brzy více… Pa,

římanka

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s