Stavění mostu do Bosny III.

Posted: 02/06/2015 in Balkán, zprávy
Tagy:

Autor: Vašek Bednář Zdroj: achavirov.cz

Bosna 15-04Letos o Velikonocích v dubnu jsme s Pavlem Bubíkem, jeho dcerou Ester a Vaškem Váňou jeli na třetí poznávací výjezd do Bosny.

Za hustého sněžení jsme v sedm ráno vyjeli přes Bratislavu a Budapešť do bosenské Banja Luky, která je hlavním městem Republiky Srbské v Bosně a Hercegovině.

Zastávka první: Banja Luka

Do Banja Luky jsme přijeli ve čtvrtek večer. Po ubytování na modlitebně a setkání s Davidem Symonem, českým misionářem, jsme vyrazili na noční procházku centrem města. První zastávka ale byla v pekárně, kde jsme si koupili vynikající „Kifle“ – což jsou velmi dobré slané rohlíky. Při Bosna 20150405_124910cestě k náměstí jsme zjistili pro někoho smutnou, pro druhé radostnou zprávu – zavřeli McDonalds. Asi vás všechny zklamu, protože ho nezavřeli kvůli špatnému jídlu, ale proto, že tento mekáč byl jedinou restaurací či kavárnou, kde se nekouřilo, a protože se v Bosně kouří i při obědě, tak tam prostě lidé nechodili.

Takže k tomu hlavnímu, co jsme v BL dělali.

Zde máme takovou naši základnu, odkud jsme vyráželi do dalších měst.

Před cestou do Prijedoru jsme opět vyjeli na místní hřbitov, odkud je nádherný výhled na celé město, a tady jsme se za celé město i nadcházející Velikonoce modlili. Protože BL je v Republice Srbské a zde je pravoslaví, tak letos Velikonoce oslavovali až týden po nás.

Díky Bohu jsme v neděli měli opět možnost sloužit v místním sboru. Pastor Sinša nás velmi srdečně přivítal, a nejen on, ale celý sbor. V tomto sboru jsme nebyli jediní cizinci, kromě nás je členem sboru i sestra z Jihoafrické republiky a dva manželské páry z USA se svými dětmi, kteří zde chtějí založit sbor. Já představil naši výpravu a pak slovem sloužil Pavel. Po shromáždění jsme měli čas si s pastorem i lidmi popovídat, a pak jsme vyrazili k Davidovi na vynikající oběd, který připravila jeho úžasná manželka Irena.

 

Zastávka druhá: Tuzla

Bosna 20150403_155954Na tuto návštěvu jsem se velmi těšil, protože krátce po jugoslávské válce jsme v roce 1997 se Staškem Bubikem a našimi rodinami navštívili finského misionáře bratra Antiho, který pár let žil v Tuzle.

Tuzla leží ve Federaci Bosny a Hercegoviny, je krajským městem, má 120.000 obyvatel a převládá zde ve více než 80% islám.

Navštívili jsme biskupa letniční církve bratra Zorana, který je zároveň pastorem 40 členného sboru. I zde se nám dostalo vřelého přijetí, na setkání byla i Zoranova manželka Nives a rovněž bratr Peter, který byl ze Srbska a před nedávnem do Tuzly přijel žít a sloužit narkomanům.

Bratr Zoran nám vyprávěl o těžkostech zdejší služby, jak těžce lidé přijímají Krista, jak těžce se za tyto lidi bojuje. Snažili jsme se ho povzbudit, že i u nás je to boj a nabídli jsme mu spolupráci s českou církví.

Zastávka třetí: Prijedor

Bosna 20150404_123713V sobotu dopoledne jsme vyrazili do Prijedoru, které leží na severu Republiky Srbské, nedaleko hranic s Chorvatskem. Prijedor má 70.000 obyvatel a dominantním náboženstvím je pravoslaví a je zde i velké procento muslimů, mešita stojí prakticky na náměstí.

Setkali jsme se s pastorem 20 členného sboru bratrem Dankem. Jejich sbor je velmi aktivní. Každý pracovní den krmí 70 sociálně slabých lidí a ve vedlejší vesnici dalších 30. V pátek za pomoci města těmto lidem rozdávají na víkend potravinové balíčky. Tento projekt financují z prodeje oblečení ze sekáče, kromě toho financují i pět pracovníků, zde je zahrnut i pastor Danko.

Jak v Tuzle, tak i v Prijedoru mají zájem o dlouhodobé partnerství a dlouhodobé misionáře, ať učitele češtiny, angličtiny na vysokých a středních školách, tak i vedoucích mládeží a pracovníků s dětmi, ale potřebovali by i pracovníky pro Teen Challenge.

Zastávka čtvrtá: Daruvar

Bosna 20150405_195410V neděli odpoledne jsme z Bosny vyrazili do chorvatského Daruvaru, města, které je prakticky centrem české enklávy, která má 10.000 obyvatel a z toho je asi 30% Čechů. Byli jsme pozváni na nedělní odpolední velikonoční shromáždění. Do letničního sboru přijeli lidé ze širokého okolí, když se dověděli, že do sboru přijede návštěva z Čech. Překládal nás bratr Božidar z baptistického sboru. Krátce jsem představil náš tým i důvod našeho příjezdu a opět slovem sloužil Pavel. Velká většina lidí, kteří přišli na toto shromáždění, byli potomci českých emigrantů, kteří se na konci 19 století přestěhovali kvůli práce do Daruvaru a okolních vesnic. Zde vznikly ryze české vesnice, jako např. Kopřivnice, Horní Tomáš, Ladislav a mnoho jiných. Na shromáždění přišla i 91 letá sestra Fanynka Altrová, která je vnučkou prarodičů, kteří přijeli na psím spřežení. Fanynka mluvila nádherně česky a já doufám, že ji v létě navštívíme a popovídáme si o jejím životě.

Bosna 20150406_081703V pondělí ráno před našim odjezdem domů jsme navštívili rodinu bratra Božidara, který má čtyři velké děti. Na závěr jsme se pomodlili a vydali naši cestu do rukou Pánu a vyrazili zpět k domovině.

Cesta dlouhá 800 kilometrů ubíhala rychle, po celé cestě nás hřálo sluníčko, než jsme dorazili k Brnu, kde se počasí velmi zkazilo, a v Hranicích nás přivítalo husté sněžení.

Tento výjezd byl sice velmi krátký, ale zato intenzivní. Co jsme měli v plánu, jsme díky Bohu zvládli a z Boží milosti jsme se vrátili domů. Tímto bych vám všem chtěl poděkovat za to, že jste na nás v modlitbách mysleli.

Bůh vám žehnej

Vašek Bednář

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s