Ukrajina poznamenaná válečným konfliktem.

Posted: 01/04/2015 in Dětské domovy

Autor: Vašek Bednář Zdroj: achavirov.cz

Vašek_0534Můj letošní první misijní výjezd na Ukrajinu se uskutečnil krátce po podpisu mírových dohod v Minsku. Tak, jak mnozí očekávali zastavení palby na východě Ukrajiny, tak i já jsem to ve skrytu duše očekával, ale opak byl pravdou, i když teď, na začátku března, válečný konflikt utichl, ale na jak dlouho?

Příprava evakuací

Tak, jak jsem navštívil všechna místa, kde pravidelně sloužím, tj. dětské domovy v Kyjevě a Ivanofrankovsku a církve v Krivém Rogu a v Apostolovu, všude jsme řešili plán evakuací v případě rozvinutí válečného konfliktu hlouběji do vnitrozemí Ukrajiny. Mluvil jsem s Gennadiyem Mochněnkem, ředitelem dětského domova v Mariupolu, o plánu evakuace dětí, kdyby se konflikt přesunul k nim. Ubezpečil mě, že v případě, že bude opět Mariupol ostřelován, do jedné hodiny všichni vycestují – všichni vědí, co mají dělat, ke komu nasednout do auta a kam vycestovat. Stejnou situaci jsme řešili v ostatních dětských domovech i v církvích, musí být připraveni na vše již teď, aby nebyli překvapeni a věděli, co mají dělat.

Káťa s Natašou

OLYMPUS DIGITAL CAMERANedávno jsme byli požádáni, abychom se naléhavě modlili za 17 letou Káťu, dívenku z kyjevského dětského domova Otčij dom, která se náhle ocitla ve velmi vážném stavu v kyjevské onkologické nemocnici s rakovinou krve 4. stupně. Doktoři Káti nedávali žádnou naději, celá církev se přimlouvala za její uzdravení.

Káťa a Nataša byly odebrány sociální službou matce alkoholičce, která se vůbec nestarala o své dvě dcery a velmi holdovala mužům a alkoholu. Následně byly obě umístěny do našeho dětského domova. Obě dívky díky svému dobrému charakteru velmi rychle zapadly do dětského kolektivu a staly se velmi oblíbenými. Začaly navštěvovat církev Spasení a rovněž klub Bumerang pro děti z dětského domova. Po nějaké době obě přijaly Ježíše jako svého Spasitele a přijaly rovněž vodní křest. Dívky byly z nového života nadšené a dokonce se zapojily do místní pěvecké a divadelní skupiny. Loni o prázdninách jsme se museli s dívkami rozloučit, protože sociální služba je umístila do pěstounské rodiny, ve které byly obě dívčiny nadmíru spokojené. Bydlely s novou rodinou kousek od našeho dětského domova i od církve Spasení. Vše bylo super, než přišel konec února a Káťa onemocněla.

Roman Kornyjko rozeslal všem svým přátelům výzvu, abychom se za Káťu modlili, že její stav je velmi vážný, přestala chodit a s problémy i komunikuje. Romanovu prosbu jsem předal dál, jak po sociálních sítích, tak i mailem do všech našich sborů, a nejen já, ale další a další rozesílali prosbu za uzdravení Káti. Modlily se tisíce a tisíce lidí po celém světě.

Tento příběh nemá dobrý konec, Káťa 2. března v odpoledních hodinách umřela, odešla ke svému Spasiteli a hned druhý den měla pohřeb v rodné vesnici.

Káťa v nové rodiněNa pohřbu jsem nebyl, ale Roman mi povyprávěl o posledních Kátiných dnech v nemocnici. V pátek šel Roman dávat krev pro Káťu a paní doktorka říkala, že je to již zbytečné, že již nekomunikuje a že umírá, ale Roman řekl, že je vždy naděje a pokud Pán nepovolá jejího ducha k sobě, tak máme stále za ni bojovat, protože je stále naděje. V sobotu Káťa napsala Romanovi sms, že pokud může, aby za ní do nemocnice přijel. Roman vzal víno, chléb a olej a vydal se do nemocnice. S Káťou si povídali více než dvě hodiny, na závěr se spolu modlili, lámali chléb a pili víno a Roman ji mazal olejem. Káťa byla unavená, tak šla spát. V neděli za ní přišlo dost lidí se s ní rozloučit a v pondělí zavolala své pěstounské mamince, aby za ní přišla, protože ví, že odchází. S maminkou měly nádhernou chvíli, povídaly si o všem krásném, co Káťa za ten půlrok, co žila v nové rodině, zažila, pak maminku objala a řekla: Odcházím se svému Spasiteli, usmála se a zemřela.

Služba slovem

Po delší době jsem mohl navštívit sbor Betlém v Kolomyji, kde jsem sloužil slovem a odpoledne navštívil rodinu pastora Michala Wanderera. Tato rodina zrovna nezažívá příznivé období, jedna vážná choroba či úraz za druhým, ale Boží ruka je stále nad touto rodinou, která pořád slouží našemu Pánu.

Měl jsem možnost sloužit Božím slovem mladým lidem z karnavatského sboru a rovněž centrálnímu sboru v Krivém Rogu. Další mou zastávkou byl sbor Svoboda v Apostolovu, kde jsem sloužil ve čtvrtek a v neděli. Naposledy jsem sloužil v nově vzniklém sboru Dům nebeského Otce v Kyjevě, který vede pastor Roman Kornyjko. Tato neděle připadla na 8. března čili na MDŽ, na Ukrajině se tento svátek velmi slaví, a tak jsem byl zvědav, jak ho oslavíme. Roman odjel do sboru před osmou hodinou, ale nejdříve zamířil do květinářství a koupil 80 růží. Ve sboru mluvil o důležitosti a vážnosti žen, pak všem ženám i dívkám rozdal po jedné růži, nakonec jsme se za ně modlili. Jak já jsem ti, Pane, vděčný za svoji Danku… Přísloví 12:4  Žena statečná (zdatná, znamenitá) je korunou svého manžela… a ještě jeden verš – Přísloví 31:10  Ženu statečnou kdo nalezne? Je daleko cennější než perly.

Nikita

nikita-vikaZnovu jsem měl možnost se setkat s „Marií a Josefem“ (jména jsou změněná), kteří adoptovali nemocného Nikitu s diagnózou HIV pozitivní. Loni při kontrole krve lékaři Marii řekli, že Nikita v krvi již nemá virus, ale že mu nemůžou dát potvrzení, že je zdravý, že to dává pouze Hopkinsonova nemocnice v USA. Letenky a pobyt pro tři lidi v Americe by byl velmi nákladný, proto nějací sponzoři domluvili nemocnici v izraelské Haifě. Tam sice výsledek potvrdili, ale opět konstatovali, že rozhodnutí může udělat jen Amerika a že tam musí jet. Rodiče byli zklamaní, ale poslední večer doktorka Marii zavolala, že telefonovala do Hopkinsonovy nemocnice a že se s nimi domluvila, že tam nemusí jezdit, že stačí, když pošlou letecky Nikitovu krev. A ještě, aby toho nebylo málo, že je to potvrzení nic stát nebude, že o náklady se podělí obě nemocnice. Díky Ti, Bože, že se staráš o Nikitu a celou jejich rodinu, že jsi ho uzdravil a bude moci vyrůstat jako normální dítě.

Bůh vám žehnej a děkuji vám za vaše přímluvné modlitby a finanční podporu.

Vašek Bednář

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s