Stavění mostu do Bosny II.

Posted: 22/10/2014 in Balkán
Tagy:

Autor: Vašek Bednář Zdroj: achavirov.cz

Vašek_0534Letos jsme pořádali první letní misijní výjezd do Bosny. Oproti letním výjezdům na Ukrajinu jsem tým skládal velmi těžko. I když se o výjezdu psalo a prezentovalo hodně, v době uzávěrky jsem neměl přihlášeného žádného člověka. Jednou po skončení naší bohoslužby, všiml si Ester Bubíkové, jak stojí sama u dveří. Přišel jsem k ní a ptám se: „Nechceš s námi v létě jet na misijní výjezd do Bosny? A Ester mi odpověděla, že jo. Nakonec se mnou jely čtyři sestry, kromě Ester ještě Karin z Karviné, Zdenka z Břeclavi a Pája z Varnsdorfu.

Zastávka první: DARUVAR

Vyjížděli jsme autem v sobotu ráno, nabalili jsme auto až po střechu a zamířili směr chorvatský Daruvar. Opět jsme navštívili manželský pastorský pár, Mirka a Aničku. Po přivítání v jejich modlitebně a osvěžení se, jsme jim předali velmi vzácný dárek, a to všechny díly knih od bratra Rudka Bubika Nepřemožitelné světlo ve dvou kompletech. Jeden pro sbor a druhý pro českou knihovnu v Daruvaru. Hlavně sestra Anička byla za knihy moc ráda, protože si chce oprášit češtinu. Pak jsme zamířili do místních lázní na dobrou kávu, kde jsme si mohli popovídat. Předal jsem jim i touhu svého srdce, abychom mohli příští rok přijet do jejich oblasti s evangeliem. Nakonec jsme se pomodlili a jeli do Banja Luky.

Zastávka druhá: BANJA LUKA

2014-07-28 BL týmDo bosenské Banja Luky, která je hlavním městem Republiky Srbské, jsme přijeli za doprovodu blesků v 9 večer. Po setkání s Davidem, který se svou manželkou Irenou slouží vysokoškolákům, jsme se ubytovali a šli po celodenní cestě spát.

V neděli dopoledne jsme mohli sloužit na místní bohoslužbě a odpoledne jsme si prohlídli město. V pondělí a v úterý jsme dělali pořádek na modlitebně a hlavně jsme uklízeli budoucí hlavní sál modlitebny, který byl před dokončením. Při úklidu jsme ještě roztřídili a připravili humanitární pomoc pro 10 rodin, které vyplavila květnová povodeň. V úterý odpoledne jsme rodiny navštívili a tuto pomoc jsme jim předali. Odpoledne jsme měli setkání se třemi studenty, se kterými má David pravidelná setkávání.

Zastávka třetí: BIHAČ

2014-08-03 Bi EsterVe středu ráno jsme vyrazili na tříhodinovou cestu do Bihače. Toto 50 tisícové město se nachází na severozápadě Federace Bosny a Hercegoviny. Zde nás již čekala sestra Jael, misionářka z Estonska, spolu s celým týmem misionářů. Po dobrém obědě jsme měli kurz bosenštiny, historie a kulturních zvyklostí. Pak nás Jael rozdělila do dvou týmů a šli jsme navštívit dvě bosenské rodiny, abychom u nich byli až do druhého dne do oběda. Já s Ester a Pájou jsme šli k šedesátiletému manželskému páru, který nás mile přivítal a připravil pohoštění. Jejich tradicí je pití místní velmi silné kávy nebo kafy, a ta se pije stále. Večer jsme završili povídáním (oni bosensky, my česky) a prohlížením rodinných fotografií.

Druhý den odpoledne jsme šli navštívit místní panelákové hřiště, kde jsme se podíleli na hrách pro děti.

Další den jsme připravovali pozvánky, program a jídlo na český večer, kam jsme zvali lidi, nakonec jich přišlo přes 30. Jael říkala, že na takovou akci přišlo zatím nejvíce lidí. Lidé byli z tohoto setkání velmi nadšení a nakonec holky vytáhly barvičky na tváře a všechny děti až po dorostence pomalovaly.

Jedno dopoledne jsme uklízeli odpadky – hlavně papírky a papíry z různých hotdogů v okruhu asi 1 km kolem modlitebny. Několik lidí se nás ptalo, co a proč to děláme, a vůbec naši iniciativu nechápalo. Druhý den tam byl nepořádek znovu, i když jsou všude popelnice a odpadkové koše, no holt jiná kultura.

V neděli v podvečer jsme pořádali melounovou párty a opět přišlo hodně dětí i dospělých. Toto setkání bylo velmi dobré a povzbudivé. Hlavně sestra Jael měla radost, protože by chtěla v modlitebně otevřít křesťanský dětský klub, na ulici totiž není možné kázat evangelium, ale na území modlitebny to možné je.

Zastávka čtvrtá: BOSANSKA KRUPA

Krupa - Amir a Jael_123429V neděli dopoledne jsme jeli navštívit bratra Amira do Bosanské Krupy (více jsem o Amirovi napsal v minulém dopise). Bratr Amir nás již čekal na náměstí, pak jsme se všichni odebrali na modlitební horu, kde jsme se za město a za Amira modlili. Poté jsme šli na modlitební procházku městem a prošli i místní park.

Závěrem

V pondělí ráno jsme zamířili domů. Cesta uběhla dobře, až na dopravní nehodu, která se stala před námi v Bratislavě a my se asi hodinu krokem sunuli k autonehodě – naštěstí jen plechy. Páju se Zdenkou jsme odvezli do Břeclavi, Karin do Karviné a Ester do Bubíkova.

Ale abych to aspoň trochu zhodnotil: Misijní výjezd byl náročný a místní nám připravili velmi pestrý program, žádná nuda. Sloužili jsme v církvi, lidem po povodních, lidem na piknicích, dětem, a uklízeli modlitebnu i město. A co se týče Ester, tak ta mě velmi mile překvapila. I když byla nejmladší a na misijním výjezdu byla poprvé, připadala mi jako ostřílený misionář, zapojila se s úsměvem do všech aktivit, nezkazila žádnou srandu a hlavně pro mě byla velmi dobrou překladatelkou. Doufám, a za to se i modlím, aby Ester byla ta, která bude dále stavět most z Čech do Bosny.

Pavle a Milko – díky, že jste Ester dovolili se mnou jet sloužit ztraceným, byla a je pro mě velkým požehnáním.

Chtěl bych Vám všem poděkovat za vaše modlitby a finanční dary, ať vám Pán vaše úsilí vynahradí.

Pán s vámi

Vašek Bednář

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s