Služba dětem na Ukrajině.

Posted: 08/01/2014 in Dětské domovy, Ukrajina

Vašek_0534Ve druhé polovině října jsem jel sloužit na Ukrajinu, napíšu tedy jen pár postřehů.

Služba v dětské nemocnici v Apostolovu

2013-10-26-1V sobotu dopoledne jsme spolu s bratrem Pavlem Golubem navštívili dětskou nemocnici. Bratr Pavel bratrům ukázal všechny pokoje a hlavně dva pokoje pro HIV pozitivní děti, které by chtěli ještě letos opravit. Pak nám ukázal hernu pro děti, kterou před rokem v nemocnici díky Boží milosti opravili. Dětskou místnost zasklili, vymalovali dětskými postavičkami, dali nová světla, nové linoleum, lavičky. Místnost vybavili televizí a DVD přehrávačem, plyšovými hračkami a krásnou palmou. Nakonec nám zdravotní sestry řekly, že v jednom pokoji leží čerstvě narozená holčička, jestli se na ni nechceme podívat. Rádi jsme pozvání přijali, v prostém pokoji v malé postýlce ležela 14 dní stará holčička, kterou matka opustila. Díky Bohu jsme měli možnost se za ní pomodlit, aby ji Pán Ježíš ochránil a dal věřící rodiče, kteří budou maličkou milovat. Nakonec jsem jí dal jméno Jana, které jí už zůstalo. Na konci listopadu jsem nemocnici navštívil znovu. Tehdy mi vedoucí sestra hned ve dveřích oznámila, že Janu museli převézt do kojenecké nemocnice v Krivém Rogu.

Služba v nově vznikajícím sboru v Novogrigorovske

20131026_111744-1Hned po návštěvě dětské nemocnice jsme s bratry odjeli sloužit do nově vznikajícího sboru v Novogrigorovském, které je vzdáleno asi jen 40 km, ale cesta nám přes pole nepole trvala přes hodinu. Službu začal apostolovský sbor Svoboda v Novogrigorovském vloni na prosbu jedné rodiny, která se obrátila k Bohu před pár lety a dojížděla podle možností do Apostolova. Apostolováci jezdí každou sobotu do Novogrigorovského sloužit. Loni jsme s Dankou měli možnost tento sboreček navštívit a posloužit slovem. V srpnu tam sbor prováděl týdenní evangelizaci pro děti a dospělé. Teď tam slovem posloužili naši bratři. Měli pronajaté prostory v místním kulturním domě, ale protože prostory byly nevyhovující, tak začali hledat nové místo ke scházení. Sbor se rozhodl, že koupí dům, který opraví a předělá na modlitebnu. Našli dům na uprostřed vesnice, který dlouhou dobu nikdo neobýval, ale majitelka nechtěla o prodeji uvažovat. Nakonec na radu vedoucí kulturního domu jim dům prodala. Bratři se chytli práce a v domě vyměnili okna, dali nové omítky, podlahy i stropy, udělali záchod a na konci listopadu se tam konalo první shromáždění a díky Boží milosti se na tomto shromáždění obrátila i vedoucí kulturního domu.

Setkání s Aničkou

20131029_155623-1Po službě v Apostolovu jsme s bratry jeli navštívit dětský domov Otčij dom v Kyjevě. Po našem příjezdu se šlo spolu se všemi dětmi na piknik, který byl v rámci prvního seznamovacího „Bumerangu“ (což je vzdělávací a výchovný program pro všechny věkové kategorie dětí v Otčím domě). Šli jsme se s bratry seznámit s novými dětmi, které přišly do Centra rehabilitace dítěte (dnes jich máme 32 a z toho víc jak 20 je úplně nových dětí). Když jsme vycházeli z budovy, všiml jsem si jedné malé holčičky, která seděla na lavičce a plakala. Sedl jsem si k ní a ptal se, proč pláče. Ona se na mě podívala a odpověděla mi: „Najdeš mi tatínka? Kde je můj tatínek?“  A znovu se dala do pláče. To byly nejtěžší dvě otázky, které jsem dostal. Neměl jsem pro ni odpověď, jen jsem se za ni modlil, aby ji Pán utěšil. Po nějaké chvíli se utišila a řekla mi, že se jmenuje Anička a že ji tento den přivezla sociální služba do dětského domova. Jak strašným osudem musí některé děti procházet… Nevím, v jaké rodině vyrůstala. Nevím, co zažívala, ale jedno vím, že Pán Ježíš je s ní, má ji ve svém náručí a nás si používá jako svůj nástroj, aby se Anička cítila šťastně a v bezpečí.

Setkání Správní rady Otčího domu

spravni rada OD-1Poslední říjnový čtvrtek proběhlo zasedání ředitelů Správní rady Otčího domu. Jak jsem psal v minulém čísle Nehemia Info věnovaném Rusku a Ukrajině, Otčij dom není jen dětský domov, ale celý systém následných programů, komplexní rehabilitace dětí, které se dostaly do svízelné situace, k navrácení zpět do opravené (zrehabilitované) biologické rodiny, a jestli to není možné, tak adopce toho dítěte a integrace do společnosti. V této integraci spolupracuje 16 programů. Již třetím rokem zastupuji Nadační fond Nehemia ve Správní radě OD. Správní rada je dozorčím a rozhodným orgánem Nadace Otčij dom a má 10 členů. Je zastoupená největšími sponzory Otčího domu. I když Nehemie není největším ani velkým sponzorem, je pro mě ctí, že mě nebo nás přizvali, abych se podíleli na vizi, vedení a realizaci programů v Otčím domě. Rada se schází 3x ročně v Kyjevě. Tentokrát jsme radu měli na novém místě, protože v Otčím domě probíhá velká rekonstrukce, mění se okna a zatepluje se, a tak se rada konala v nově otevřeném vzdělávacím centru, který otevřel bratr Slavik Radčuk.

Tuto krátkou zprávu vám píši z další a letos poslední misijní cesty na Ukrajině, z dětského domova v Tlumači.

Bůh vám žehnej,

Vašek B.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s