Zaštiť sirotka – změň jeho budoucnost.

Posted: 15/03/2013 in Dětské domovy, Ukrajina, zprávy
Tagy:,

Autor: Vašek Bednář Zdroj: achavirov.cz

Vašek_0534Díky Boží milosti jsem se mohl na začátku února zúčastnit dvoudenního východoevropského summitu „Zaštiť sirotka – změň jeho budoucnost“, který zorganizovala aliance „Ukrajina bez sirotků“. Summit se konal v hotelu Prezident v Kyjevě. Tohoto summitu se zúčastnilo přes 500 delegátů z různých zemí Evropy, mimo jiné např. Běloruska, Rumunska a Moldávie. Rovněž přijeli pastoři z různých sborů a nadací z USA. Z celkového počtu 500 hostů bylo více než 160, kteří adoptovali nebo vzali do pěstounské péče dítě z dětského domova.

Ve východní Evropě žijí stovky tisíc sirotků a dětí, které se nacházejí v těžkých životních situacích a které potřebují pomoci. To není jen sociální, ale i duchovní problém, který je velkou výzvou pro církev, která by měla hrát klíčovou roli v tom, že děti z dětských domovů budou vychovávány v milující rodině. Jen věřící lidé mohou pomoci každému dítěti poznat svého nebeského Otce a rozvíjet jeho Bohem daný potenciál.

summit_1346560014_n

Účelem summitu bylo informovat a sjednotit úsilí církví účinně reagovat na výzvy sociálního a duchovního sirotství.

Konference se zúčastnil i ministr rodiny, mládeže a sportu Jurij Pavlenko, který mimo jiné řekl, že v loňském roce bylo poprvé na Ukrajině více dětí adoptováno (17.000 dětí) než bylo dětí (15.500), které se staly sirotky, ať katastrofou nebo proto, že rodiče byli zbaveni rodičovských práv.

Velmi se mi líbil seminář „Síla otcovství“, který měl pastor Alexandr Marčenko. Mluvil o tom, že náš život by měl být příkladem pro naše děti. Každý otec zanechává v životě svého dítěte emocionální, fyzické a duchovní stopy. Jestli chci být dobrým otcem, nejprve musím být dobrým synem. Dobrý otec rozvíjí schopnosti a talenty svého dítěte a pomáhá zformovat komplexní charakter. Děti by měly být centrem sklizně a ne někde na okraji.

Na této konferenci kázali nám velmi dobře známý pastor a ředitel dětského domova Gennadiy Mochněnko, ředitel Otčího domova Roman Kornyjko, v ruskojazyčném a americkém světě známý pastor Slavik Radčuk a Alexandr Ševčenko. Konferenci pozdravil i pastor sboru Saddleback Rick Warren.

summit_1920035553_n

V pátek jsem se zúčastnil konference „Okno 4/14“, která následovala po summitu. Jedná se o zasažení dětí ve věku od 4 do 14 let. Na konferenci bylo více jak 100 služebníků a na otázku, kdo se obrátil před 17. rokem svého života, zvedlo ruku přibližně 70% účastníků. Jeden z řečníků pastor Mykola Savčuk řekl, že by se církev měla více zaměřit na děti. Kázání by měla být zaměřená a srozumitelná dětem.

summit_508011124_nPak jsme byli rozděleni do skupin, kde se hodně mluvilo našich o zkušenostech ve službě dětem. Hodně zaznívalo, že ve vedoucích službách dětem nejsou muži a děti nemají mužské příklady. Vedení sborů o službu dětem neprojevují zájem. Nemají prostory a sbory ani nedělají na tuto službu sbírky. Když jsem tam tak seděl a poslouchal, přemýšlel jsem, jak je to u nás ve sboru. A psal jsem si do poznámek, že máme nedělní dětský Klub Samuel a dětskou skupinu Pramínky živé vody. Dva kluby Royal Rangers, kdysi klub na Pujmance, loutkové divadlo Rukavice, Exit klub pro mladé, mládež, nízkoprahový Klub 3NYTY, dva letní tábory a několik víkendovek. Vím, že se u nás dělají sbírky na tyto akce, každá činnost má své prostory a rovněž vím, že jejich vedoucími jsou posvěcení lidé, kteří jsou dětem příkladem, a abych nezapomněl, náš pastor Petr Špok se pravidelně s vedoucími služeb schází a modlí se spolu. Když jsem toto v mé pracovní skupině řekl, tak všichni byli překvapeni a doufám, že i povzbuzeni, že to někde funguje a že děti nejsou na okraji našeho zájmu.

Byla to velmi dobrá konference, kde jsem se setkal a měl možnost si popovídat s mnoha známými pastory. Seznámil jsem se bratrem Alexejem z Běloruska, který se svou manželkou adoptoval 9 dětí. Znovu jsem si připomněl verš z Marka 10:14, když Ježíš říká: „Nechte děti přicházet ke mně, nebraňte jim, neboť takovým patří království Boží, nebo z Marka 9:37 – „Kdo přijme jedno z takových dětí v mém jménu, přijímá mne…“

igor vlevoHodně lidí se mě ptá, jestli má tato má služba nějaký smysl, i já sám si tuto otázku někdy pokládám. Je vždy krásné se vrátit někam, kde mě rádi vidí a nechtějí, abych po týdnu odjel, a pak mi ve dveřích řeknou, abych na té návštěvě v Čechách nebyl dlouho a brzy se vrátil domů, to se mi moc nechce od dětí odjíždět. Mnoho dětí jsem duchovně adoptoval a za ty roky v dětském domově máme takový rodičovský vztah. Nedávno se se mnou spojil přes internet Igor, který byl asi 6-7 let v Otčím domě. Dnes má Igor 22let. Dlouho jsem s ním bojoval, když jsem v kyjevském domově dělal vychovatele (neboli zaskakoval za vychovatele), každou neděli měl s ostatními chodit do církve, ale nikdy tam nedošel a pak těsně před svými 18. narozeninami se obrátil k Bohu. V 18ti odešel na střední školy, bydlel v domě u sestry vychovatelky. Nyní mi napsal a ptal se, kde pracuji, tak jsem mu odpověděl, že stále v Otčím domě. Na to mi sdělil, že mi moc děkuje za to, co jsem pro něj i ostatní děti udělal. Někdy ovoce služby vidíme až po několika letech, a pokud to bylo od Boha, tak to určitě přinese úrodu. A já jsem vděčný Bohu za milost, kterou mi dal, že můžu sloužit potřebným.

Bůh vám žehnej.

Vašek Bednář

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s