Týdenní služba bezprizorním dětem.

Posted: 15/11/2012 in Dětské domovy, Ukrajina
Tagy:, , ,

Autor: Václav Bednář Zdroj: achavirov.cz

Cílem tohoto týdenního výjezdu bylo zasedání správní rady dětského domova Otčij dom v Kyjevě. Správní rada řeší finance, problémy a celý chod domova. Jeden z bodů, který se řešil, byla adopce dětí. Od začátku roku do konce září bylo adoptováno 13 dětí, a v nejbližší době do nových rodin odjede dalších šest dětí.

Rozloučení s Vladem

Vlad má 13 roků. V Otčím domě žije čtyři roky a donedávna bydlel v rodině sestry Světy. Tak jak mám ve zvyku, navštěvuji všechny rodiny v domově, kde mluvím s rodiči i dětmi. V rodině sestry Světy bydlí i Lila, která mluví česky, tak jsem šel si s ní popovídat. Četla mi z Bible a z knížky „Dopis pro tebe“. Povídali jsme si o škole a jejím životě, když přišel za námi Vlad a pozval mě na čtvrteční rozlučkovou party, protože bude adoptován do zahraničí. Vlad se velmi moc na novou rodinu těšil. Adopce proběhla dobře a Vlad jen čekal na vydání nového rodného listu, ve kterém bylo zapsáno jeho nové jméno Jozue a vydání nového cestovního dokladu, což trvá maximálně 10 dní.

Vlad mě seznámil s jeho novou rodinou. Nádherní lidé, kteří slouží Bohu v baptistickém sboru. Vlad má nové tři sourozence, bratra a dvě sestry. Nová rodina byla z něj velmi nadšená.

Celá stará i nová rodina připravily krásný a bohatý stůl. S Vladem se přišlo rozloučit hodně dětí i dospělých, přišel i pastor místního sboru bratr Jura a rozloučit se přišel i „táta“ Roman Kornyjko. Nakonec jsme se za Vlada i jeho novou rodinu pomodlili a popřáli jim do nových dní Boží požehnání.

Anžela žije se svou mámou

Na konci května odešla z Otčího domu ke své matce naše Anžela, která trpí trpasličím vzrůstem. V srpnu jsme se s Anželou na chvíli viděli, stačili prohodit pár slov, vyfotit se a odjela zpět domů. Teď jsem mluvil s vedoucí rodinného programu v Otčím domě sestrou Aňou, a ptal jsem se jí, jak se Anžele daří. Na začátku května měla být matka zbavena rodičovských práv a Anžela měla dostat novou rodinu. Máma si k soudu přivedla své svědky, kteří jí dosvědčili, že prošla rehabilitačním střediskem, že přibližně dva roky nepije, chodí pravidelně do církve, navštěvuje domácí skupinku, řádně bydlí v pronajatém bytě a pracuje jako uklízečka v hypermarketu, což v Otčím domě a ani Anžela vůbec nevěděli, protože po poslední rehabilitaci, kterou neukončila a utekla, žila nevalným životem. Odjela z Kyjeva neznámo kam a ani Anželu nekontaktovala.

Když soud nezbavil matku rodičovských práv, Anžela skákala radostí ze znovu nalezené a zachráněné mámy, a hned se rozhodla, že se chce přestěhovat ke své matce. Ta bydlí se svou nemocnou maminkou (má rakovinu) v jednopokojovém bytě asi70 kmod Kyjeva, doma nemají televizi ani internet. Anžela chodí s mamkou do místního sboru a pomáhá v nedělní škole. Když se jí někdo z dospělých zeptal, co dělá, když nemá televizi, tak mu odpověděla, že ji nepotřebuje, že má Boha a maminku a více ke štěstí nepotřebuje.

Anžela měsíčně dojíždí do Otčího domu pro hormonální injekce a pro sezónní oblečení. Všichni vedoucí domova jsou z Anžely nadšení.

Vitalik prosil o modlitbu

Jednoho dne, když jsem u bábušky Máši pil ranní kávu a povídali si, přišel za mnou Vitalik a prosil mě, jestli bych se za něj nepomodlil. Říkám mu, že klidně, že to rád udělám a ptal jsem se ho, za co. Odpověď mě trochu překvapila, protože chtěl, abych se modlil za jeho budoucí ženu (Vitalik má 13 roků) a rovněž za jeho budoucí děti. Byl jsem touto prosbou mírně zaskočen, ale modlil jsem se za Vitalika, jako by měl aspoň 25. Vitalik mi radostně děkoval, jako by již Pán naši modlitbu vyslyšel. Pán ji určitě slyšel a manželku pro Vitalika již dávno připravil a ve svůj čas se potkají.

Jsem vděčný Bohu za milost sloužit dětem i dospělým v tomto dětském domově, seznámil jsem se s novými dětmi, mohl mluvit s mnoha lidmi.

Chci vám rovněž poděkovat za vaše modlitby, smsky a pozdravy, které mě velmi potěšily.

Bůh vám žehnej,

Václav Bednář

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s