Perličky z Ukrajiny.

Posted: 15/06/2012 in Dětské domovy, Ukrajina
Tagy:, , ,

Autor: Václav Bednář Zdroj: achavirov.cz

Byl to můj zatím nejdelší a nejnáročnější výjezd. Na Ukrajině jsem strávil 21 dní a hlavně, když jsem byl v Apostolovu, jsme s Pavlem sloužili každý den v jiném sboru a najezdili stovky kilometrů. Ale pojďme od začátku.

Hned po příjezdu jsem se dověděl velmi nemilou zprávu, že ředitel dětského domova Otchiy dom Roman Korniyko je velmi vyčerpaný a doktoři mu naordinovali kapáky, injekce a odpočinek. Ve čtvrtek jsem mluvil s jeho manželkou. Řekla mi, že má diagnostikováno chronické vyčerpání a že by měl odpočívat a odpočívat. Jenže v pátek Roman sedl do autobusu a jel něco vyřizovat na ministerstvo do Kyjeva, nakonec ještě dojel zpět do práce a měl několik jednání. Odpoledne jen seděl s bolestí hlavy a vyčerpaného jsme ho odvezli domů. Jeho stav nakonec vyvrcholil tím, že Roman dostal slabý infarkt. Odvezli ho do nemocnice do kardiocentra, kde mu dávali kapáky a injekce. Dnes se Roman léčí v sanatoriu a nabírá nové síly do další práce. Modlete se prosím za Romana, za jeho zdraví a hlavně moudrost, aby věděl, kdy a jak má odpočívat.

Ale teď něco pěkného. Do našeho dětského domova přibyly další nové děti – pět sester. Když jsem s nimi obědval a povídali si spolu, říkal jsem jim, že znám rodiny, kde mají hodně dětí i hodně holek, ale hned mě odbyly, že v druhém státním domově mají ještě pět bráchů a mamka má doma ještě dva sourozence. Rodiče jsou alkoholici, a tak je sociální služba rozdělila a nám přivezli pět krásných dívenek. Kromě nich k nám přibyla ještě čtyřletá dvojčata Vlada a Vika. Velmi roztomilé holčičky, povídali jsme si a hráli si. Ptal jsem se, která z nich je starší, a Vlada mi řekla, že ona je starší o dva roky, že jí to řekla maminka a ještě k tomu, že si vůbec, ale vůbec nejsou podobné. Jaké bylo překvapení, když se podívaly do zrcadla. Doufám, že brzy najdou dobré a hodné rodiče.

Znovu jsem měl čas sedět u čaje a kávy s rodiči – vychovateli a povídat si s nimi o radostech a strastech výchovy dětí. Samozřejmě byl dostatek času i na čajepití a rozhovory s dětmi. Je super slyšet o jejich úspěších a snech do budoucna. Jedna z nejstarších dívenek Aňa se bude první červencovou sobotu vdávat. Předloni vdaná Saška čeká v těchto dnech miminko – tajně doufám, že mu dají jméno Václav. Nene, to je žert. Už shánějí výbavičku a dostali krásnou houpací postýlku.

Z Kyjeva jsem jel navštívit dětský domov Ridna Osela v Tlumači (kousek od Ivanofrankovska). Děti byly znovu radostné, že se jejich přítel vrátil domů. I když jsme spolu strávili velmi málo času, přesto ta návštěva stála za to. Nejstarší dívenka v domově si nejdříve říkala Mária, protože nenáviděla své jméno Gerda. Dnes mě hned opravila, že už není Mária, ale Gerda a je na své jméno hrdá. Gerda nepoznala rodný dům, narodila se své matce bezdomovkyni na vlakovém nádraží a až do svého zadržení policií žila 9 let s matkou po různých vlakových nádražích. Tehdy jí matka řekla, že potřebuje na pár dní odjet, ale už se nevrátila. Gerda neušla pozornosti policie, která vlakové nádraží stále kontroluje. Policie ji zadržela, a když zjistila, že Gerda je opuštěná, odvezli ji nejprve do státního dětského domova a druhý den do našeho. V devíti letech začala chodit do první třídy, neuměla ani poznávat písmenka, bylo to pro ni velmi těžké, cítila se zrazena svoji matkou. I když neměla domov, svoji maminku měla ráda a celou dobu čekala, že ji najde a odvede si ji. Jak šel čas, nejenže se maminka neukázala, ale byla prohlášena za nezvěstnou a byla zbavena rodičovského práva. Dnes má Gerda 17 roků a chodí do osmé třídy. Učí se dobře, krásně zpívá a dobře hraje na klavír. Věřím, že ji čeká krásná budoucnost.

Cesta vlakem z Ivanofrankovska do Apostolova trvala celý den. V rodině Pavla Goluba mě všichni radostně vítali a strávil jsem s nimi krásné dny. Za 9 dní v Apostolovu jsme s Pavlem Golubem navštívili sedm sborů, každý den jsme sloužili v jiném a procestovali jsme stovky kilometrů. V neděli ráno jsme jeli do sboru v Nové Syči, což bylo nejblíž. Tento sbor má asi 25 členů, zdálo by se, že je to malý sbor, ale Nová Syč má jen 120 obyvatel, což znamená, že 20% obyvatel jsou znovuzrození křesťané. Asi každý z nás by rád viděl, aby v našich městech bylo 20% křesťanů.

Po ranním shromáždění jsme jeli s Pavlem na shromáždění do Apostolova, kde nás čekal plný sál lidí. Vždy jsem v plném očekávání, co Pán chce a co bude dělat. Pán se dotýkal lidí, někteří byli uzdraveni a dva lidé přijali Pána jako svého Spasitele.

Sloužil jsem celkově v osmi sborech, v některých jsem byl poprvé, poznal nové úžasné lidi, kteří byli dlouhá léta spoutáni satanem, jako např. bratr Jura, který bral drogy 22 let. Jednou se předávkoval a zemřel, přijeli doktoři, kteří konstatovali smrt. Tak ležel čtyři dny, ale Pán se Jury dotkl, vzkřísil ho a poslal do církve. Dnes Jura jezdil s námi a vydával svědectví o Boží dobrotě.

A jedna perlička na závěr. Ve čtvrtek jsme s Pavlem jeli sloužit do romského sboru Sulamita v Pětichatkách. Po obědě jsme jeli udělat velký nákup dobrot pro naše malé přátele. Po dvou hodinách cesty ve 40 st. vedru jsme dorazili do Pětichatek. Modlitebna byla plná nedočkavých lidí a hlavně dětí. Všichni nás velmi radostně přijali. Po shromáždění jsme dětem rozdali ovoce a čokoládové bonbóny. Na tvářích dětí jsme znovu nakreslili krásný úsměv. Jsem vděčný Pánu za bratra Igora, který slyšel Boží hlas a z Krivého Rogu se přestěhoval mezi Romy, aby jim přinesl Krista.

Cesta domů ubíhala velmi rychle a po třech týdnech jsem se setkal se svou rodinou, která mi velmi chyběla. Díky Bohu za internet, že jsme mohli být v každodenním kontaktu.

Tento výjezd byl fyzicky a duchovně velmi náročný, ale s Boží pomocí jsme ho zvládli. Věřím, že jsme posloužili mnohým lidem i dětem, ať v dětských domovech nebo i ve sborech, které jsme navštívili.

Modlete se prosím i nadále za nás, abychom slyšeli Boží hlas, co Pán chce, abychom dále dělali.

Bůh vám žehnej

Václav Bednář

  • Práci na Ukrajině můžete podpořit skrze projekt Podpora dětských domovů a práce na ulici s dětmi – Ukrajina, číslo účtu N.f.Nehemia 100 113 352/0300, variabilní symbol 1220.
  • Práci Vaška Bednáře můžete podpořit na číslo účtu N.f.Nehemia 100 113 352/0300, variabilní symbol 2500.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s