Křesťané se musí modlit za Asiu Bibi.

Posted: 09/12/2010 in Svět
Tagy:

Křesťané by neměli zapomínat na Asiu Bibi – první ženu v Pákistánu odsouzenou k smrti za údajné rouhání – když se vrchní soud země rozhoduje o termínu slyšení v jejím případu, uvedla organizace, která jedná jménem pronásledovaných křesťanů.

Případ Bibi by neměl být zameten pod koberec a zapomenut, ale křesťané „se musí modlit a bojovat“ za tuto nevinnou ženu, řekl Carl Moeller, prezident a ředitel organizace Open Doors USA ve svém pondělním prohlášení.

„Nadále stojíme za křesťany v Pákistánu. Pomáháme jim čelit neuvěřitelnému tlaku – téměř nepředstavitelnému – pod kterým jsou každý den, duchovními prostředky, povzbuzováním a obhajobou, kdy mluvíme v jejich jménu,“ uvedl.

V úterý vrchní soud v Lahore stále nestanovil datum pro slyšení v odvolacím řízení. Byla naděje, že by prezident Asif Ali Zardari mohl Bibi omilostnit ještě před tímto slyšením, ale minulý týden mu v tom soud zabránil. Rozhodl, že by bylo nelegální, aby vláda udělila milost, dokud případ není uzavřen.

Bibi, matka pěti dětí, je ve vězení rok a půl. Minulý měsíc byla odsouzena k smrti oběšením za to, že údajně zle mluvila o muslimském proroku Mohamedovi. Svými spolupracovníky byla obviněna z rouhání, které popírá.

Tvrdí, že obvinění vzešlo z malicherného sporu, který vedla se svými muslimskými spolupracovníky, kteří odmítli pít vodu, kterou pro ně načerpala. Stěžovali si, že se nádoby dotkl křesťan. Zklamaná z jejich komentářů se s nimi Bibi přela, ale poté incident nepovažovala za podstatný. O pár dní později ji však desítky muslimů odvlekly. Byla obviněna z rouhání, uvězněna a odsouzena k smrti.

Její rodina byla jednou ze dvou křesťanských rodin ve vesnici. Druhá rodina se však po zatčení Bibi odstěhovala, řekl reportérům minulý měsíc manžel.

Carl Moeller z Open Doors zdůraznil, že pákistánská vláda musí odvolat zákon o rouhání, aby se zabránilo podobným případům, které utlačují křesťany a ostatní náboženské menšiny v zemi.

„Větším problémem je to, že zákon o rouhání vůbec existuje,“ řekl. „Lidé jako je Asia – a mnoho dalších v průběhu let – stráví ve vězení rok a půl, aniž by mohli přednést svou verzi příběhu. To je výsměch spravedlnosti a lidským právům.“

„Křesťanská a mezinárodní komunita musí neustále tlačit na pákistánskou vládu, aby takovéto zákony zrušila a neustupovala muslimským extrémistům,“ dodal.

Muslimští zastánci tvrdé linie pořádali v Pákistánu protesty a varovali vládu před změnou zákona o rouhání pod hrozbou celostátních protestů.

V Pákistánu zatím nebyl nikdo, kdo byl za rouhání odsouzen k smrti, popraven. Všechny případy se po odvolání změnily. V letech 1990 – 2010 ale bylo v Pákistánu mimo spravedlnost zabito 46 lidí obviněných z rouhání, uvedla agentura AsiaNews. Těchto 46 lidí, včetně křesťanů, bylo zabito mimo rozhodnutí soudů nebo nalezeno mrtvých v cele za podezřelých okolností. V důsledku toho rostou obavy o bezpečnost Bibi, která čeká na svůj proces.

Zdroj: Křesťan Dnes.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s