V Číně bylo vytištěno 80 milionů Biblí, jsou potřeba další.

Posted: 13/11/2010 in Svět
Tagy:,

Jediná společnost, která má v Číně povolení tisknout Bible, oznámila v pondělí vytištění 80 milionů Biblí, informovala oficiální vládní tisková agentura.

Amity Printing Co., sídlící ve východočínském městě Nanking, sdělila, že v současné době tiskne milion výtisků za měsíc. Od svého založení v roce 1988 tato společnost vyrostla v jednoho z největších světových vydavatelů Biblí.

„Množství 80 milionů Biblí bylo dosaženo díky čínským křesťanům, ale hlavně díky reformám a politice postupného otevírání země,“ citovala tisková agentura předsedu správní rady Amity Printing Co. Xinhua Zhonghui Quiho.

Obdobně David Thorme, asijský tajemník United Bible Societies – partner Amity Printing Co. v tisku Biblí – pochválil čínskou vládu, že podpořila tisk takového množství Biblí.

Zhruba čtvrtina všech Biblí, které na celém světě vznikají, je v současné době vyráběna v Číně, poznamenal Xiaohong Xu, tajemník Three-Self Patriotic Movement (TSPM), organizace dohlížející na protestantské církve.

V Číně se protestantské církve musí registrovat u TSPM a Čínské křesťanské rady, aby mohly fungovat legálně. Obě tyto organizace jsou vládními uskupeními, která jsou podřízena autoritě čínské vlády ve stejné míře jako autoritě Krista. Mnoho domácích sborů odmítlo být součástí TSPM/CCC s odůvodněním, že hlavou církve je Kristus a nikoli vláda.

Mimo Bible v čínštině tiskne Amity také Písmo v angličtině, francouzštině, španělštině a v Braillově písmu. Vyvezla přes 26 milionů Biblí do více než 60 zemí, což je skoro třetina její celkové produkce, poznamenal Qui.

Skupiny hájící náboženskou svobodu tvrdí, že v Číně je více než 100 milionů věřících, včetně křesťanů, kteří patří do domácích sborů.

Křesťané, kteří nepatří do sborů a církví spadajících pod TSPM/CCC, což je většina věřících v Číně, a ti, kteří žijí na venkově, mají problém Bibli získat. I přes rychlý tisk Biblí v současnosti desítky milionů čínských křesťanů Bibli nemají, protože jich je nedostatek a existují určitá omezení distribuce.

„Důležitou skutečností, kterou bychom si ohledně Biblí a Číny měli pamatovat, je, že Číňané jsou stále národ s omezeními. Komunistická vláda se snaží kontrolovat aktivity křesťanů, včetně šíření Biblí,“ napsal Todd Nettleton, ředitel mediálního rozvoje organizace Hlas mučedníků USA ve sloupku s názvem „Pašování Biblí do Číny? Je to stále nezbytné,“ který vyšel v srpnu na internetových stránkách Christianity Today.

Nettleton poukázal na případ majitele křesťanského knihkupectví, Shi Weihana, který byl odsouzen ke třem letům vězení za tisk a šíření Biblí bez vládního povolení. Mluvčí Hlasu mučedníků USA také poznamenal, že z pěti povolených náboženství v Číně pouze křesťanská svatá kniha nesmí být prodávána ve veřejných knihkupectvích.

„Jsem vděčný za každou Bibli, která je legálně vytištěná a rozdaná v Číně. Doufám, že jednoho dne vláda povolí tisk dostatečného množství Biblí, aby byla pokryta poptávka rostoucích čínských sborů,“ řekl.

Zdroj: Křesťan Dnes

publikováno se souhlasem vydavatele Křesťan Dnes.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s