Misie v Bosně.

Posted: 15/07/2010 in Balkán
Tagy:, , ,

Po mnoha letech se mi díky Boží milosti podařilo znovu navštívit Bosnu. Tehdy to bylo hned po válce a teď po deseti letech míru.

Po nedlouhých přípravách jsme se autem vydali navštívit českého misionáře Davida, který slouží vysokoškolským studentům v hlavním městě Republiky Srbske v Banja Luce v Bosně. Náš tým tvořili čtyři lidé – Beno a Michael z těšínského sboru, já a můj syn Vašek.

Po příjezdu, ubytování a seznámení se s Davidem nám David trochu vysvětlil poválečnou historii Bosny a Hercegoviny. Všichni asi víme, že Bosna vznikla po rozpadu a válce v Jugoslávii. Hlavním městem BiH se stalo Sarajevo. Co už já jsem nevěděl, že Bosna má v sobě autonomní republiku Srbskou s hlavním městem Banja Lukou. V Banja Luce žije 230 000 obyvatel, kteří jsou ve velké většině pravoslavného vyznání, kde jsou i dva letniční sbory. Jeden má 10 a druhý 20 členů a dalších 15 zahraničních misionářů.

Naším cílem bylo vidět práci Davida, zjistit jeho potřeby, povzbudit ho ve službě, modlit se za něj i za město, zjistit duchovní situaci v Bosně a další možnosti spolupráce, např. vyslání dalších misionářů.

Druhý den po snídani jsme mohli navštívit finského misionáře Miiku, který nás velmi povzbudil v našem zájmu o Bosnu. Zprvu jsme si mysleli, že 15 zahraničních misionářů je hodně, ale Miika nás ubezpečil, že je to na tak velké město málo a že i my můžeme do tohoto města vyslat další pracovníky. Ptali jsme se Miiky, jak hodnotil příjezd českého evangelizačního týmu z Prahy pod vedením Staška Bubika. Miika říkal, že to byla zatím ta nejlepší akce, která byla pořádána. Na český večer přišlo přes 40 lidí, což bylo zatím nejvíce, co na nějakou evangelizační akci přišlo. Ptali jsme se ho i na podobné evangelizační akce, Miika říkal, že všechny aktivity by se měly konat mimo letní prázdniny, kdy se město vylidní. Po tomto setkání byla společná modlitba, které se účastnili dva místní křesťané a starší sestra z Anglie. Na oběd jsme šli společně s misionářkou z Jihoafrické republiky sestrou Belindou.

Po obědě jsme šli pomoci Davidovi s vylepováním pozvánek na kolejích a universitách na letní kurzy angličtiny, toto vylepování jsme prováděli i druhý den. Před naším odjezdem se na tento kurz přihlásilo 17 studentů.

Ve středu odpoledne jsme navštívili domácí skupinku a večer jsme vyjeli na kopec s vyhlídkou na Banja Luku, kde jsme se mohli za město modlit. Druhý den odpoledne jsme projeli okolí Banja Luky, kde jsme navštívili pár vesniček.

Jsem vděčný Bohu za tu milost, kterou nám dal, že jsme mohli navštívit udatného mladého bojovníka Davida, modlit se s ním a povzbudit ho v jeho nelehké práci. Věřím, že cesta splnila svůj účel. Doufám, že Davida znovu navštívíme.

Vašek Bednář

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s